top of page

5 Tipů, jak vybrat svatebního fotografa


pět tipů jak vybrat správného fotografa

Plánujte svou svatbu snů celý rok tak, aby bylo vše dokonalé? Máte krásné šaty, perfektní catering, nejlepší družičky, ale co fotograf? Nenechte si zkazit váš den výběrem špatného fotografa a mějte ty nejkrásnější vzpomínky uchované ve svatebních fotkách, ke kterým se budete rádi vracet.


1. Zapátrejte ve svém okolí

Každý z vašich přátel byl minimálně jednou na nějaké té svatbě. Zkuste hodit do placu otázku na téma svatební fotograf. Nejen že vám přátelé ukážou konkrétní fotky ze svatby, ale můžete se doptat na detaily týkající se samotného fotografa. Jak vystupuje? Jaký má projev? Jak je sympatický? Osobní zkušenosti a doporučení jsou k nezaplacení.


2. Zamyslete se nad svým stylem

Máte rádi přirozenost bez zbytečných pozlátek? Chcete obdržet finální fotky jako reportáž nebo jste zastáncem klasických pózovaček? Chystáte se mít svatbu ve stodole, ve vinohradu nebo na myslivecké chatě? Tak pro vás asi nebude správný fotograf, ten který se vyžívá v aranžování scény a v zábleskových světlech, které vám vykouzlí onen správný kýč. Každý fotograf se vyznačuje určitým rukopisem ať je to důraz na detaily, specifické barvy, hledání netradiční kompozice. Jednotlivé znaky se prolínají v jeho práci a je otázka vašich preferencí, zda se vám jeho práce líbí či nelíbí. Na základě portfolia si můžete představit jak asi vaše fotografie budou vypadat. Tímto se vyhnete zbytečným nepříjemnostem pro obě strany.


3. Rozhodněte se na základě portfolia

V dnešní době je téměř nutností aby fotograf měl své webovky nebo jinou formu webové prezentace např. Instagram. Sledujete nějakého fotografa na Instagramu a líbí se vám jeho práce? Nebojte se ho oslovit, určitě spolu něco vymyslíte. Pokud žádné svatební fotografy neznáte, není nic jednoduššího než si nějakého vygooglit. Zaberete to sice trochu času, ale určitě narazíte na toho správného fotografa. Objevíte celou řadu svatebních a rodinných fotografů ze kterých si vyberte 2 - 3 favority, které následně oslovte.

4. Styl komunikace

Tak! Vybráno máme, nyní stačí daného fotografa oslovit. Vybrali jste si fotografa, který má dokonalé fotky jako z Pinterestu, ale vázne komunikace? Zpozorněte! Pokud fotograf odepisuje s prodlevou několika dní či týdnů, dejte ruce pryč. Opravdu byste chtěla ve svůj svatební den spoléhat na někoho takového a donekonečna se dožadovat svých svatebních fotek?

Další věc, kdy být ve střehu je “tón” komunikace. Fotograf může mít fotky jako pánbůh, ale pokud z jeho emailu či telefonátu cítíte neochotu nebo aroganci, raději se opět porozhlédněte jinde.


5. Cena

U 90% lidí převažuje názor, že drahý svatební fotograf jsou zbytečně vyhozené peníze. Bohužel těm ve finále zůstanou jen oči pro pláč nad spackanýma fotkama. Těch zbylých 10% se raduje a může si své svatební fotky pověsit na zeď nebo se k nim opakovaně vracet ve fotoknize nebo je dokonce ukazovat svým přátelům.


Cena svatebních fotografů je různá. Cena za levného svatebního fotografa může začínat na částce 10.000,- Kč za focení celého dne. Pokud chcete klidně usínat s vědomím že bude vše ok, vybírejte svatební fotografa, který začíná na 14.000,- za focení celého dne.

Dále by vás mělo zajímat co všechno cena zahrnuje. Kolik obdržíte výsledných fotografií, je v ceně i doprava, dárkové balení atd. Většina fotografů z naznámých důvodů nikde neuvádí ceník za svatební focení. Proč tak zásadní věc jako je cena svatebního focení zůstává zahalena tajemstvím. Ví to někdo?


A jak to vidím já?

Většinou se každému zdá cena za svatební focení přetažená za vlasy a každýmu se honí hlavu, že ten fotograf se ale má, za jeden den shrábne 15-20tisíc za fotky, který ti švagr udělá na iPhone:) Ale realita je malinko jiná:) Ta cena je celkem opodstatněná.


Třeba já fotím celodenní svatbu za 15.500,-Kč s tím, že novomanželé mají v ceně předsvatební focení u kterého zároveň probereme podrobnosti svatby a seznámíme se:) Dále cena zahrnuje cca 12hodin intenzivního focení, dále selekce finálních fotek z cca 3 - 5000 fotek pořízených během dne, editace finálních fotek (cca 350ks ) a dárková krabička obsahující vytisklé fotky:) + každý lepší fotograf má techniku okolo 100tis, dále si musí platit software, kde upravuje fotky + mít výkonný počítat + se neustále vzdělávat. Uf, je toho dost ne?:)


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page